Dokument tamtych czasów

Idea zrobienia wystawy zdjęć publikowanych w itd powstała na spotkaniu tych z nas, którzy spotykali się od czasu do czasu, by powspominać i pogadać. Zbiegła się z pomysłem organizacji obchodów… Trzydzieści lat istnienia, tyle samo od zamknięcia. Nikt nie wie kiedy te ostatnie "trzydzieści lat minęło".

Między rokiem 1985 a 1990 byłem w itd etatowym fotografem. Moim kierownikiem był Krzyś Wojciewski, podlegał mu też Włodek Pniewski. Pamiętam te lata jako czas nieskrępowanej wolności.

Mogliśmy zgłaszać własne pomysły, jeździć w delegacje po kraju, czasem po świecie i przynosić na kolegia, gdzie zawsze padało to samo pytanie "co macie?", najdziwniejsze tematy.

Cały czas wisiało nad nami wspomnienie generacji lat siedemdziesiątych, która odeszła w stanie wojennym i która przeszła do historii jako najzdolniejsze i najciekawsze pokolenie fotografów prasowych Polski powojennej. Miałem honor znać ich prawie wszystkich osobiście : tego który publikował od pierwszego numeru i był największym autorytetem dla środowiska czyli Sławka Biegańskiego, Krzysztof Barańskiego, który w latach 90-tych wydawał świetne pismo 6x9, Andrzeja Baturę, który stworzył w Bielsku Białej festiwal i silny ośrodek fotografii, a także Stasia Cioka, mistrza portretu Krzysztofa Gierałtowskiego, Adama Haydera, Witka Kulińskiego, Macieja i Hanie Musiałównę, Maćka Osieckiego, Krzysztof Pawelę, Andrzeja Polca, Janusza Sobolewskiego, Jacka Wcisło i wielu innych. Poza tym, że każdy z nich robił dobre zdjęcia, były i jeszcze są to barwne postacie i nietuzinkowe osobowości. Spotykaliśmy się przez lata, niestety z czasem w coraz węższym gronie , na wigiliach w Forum. Większość z nich zawierzyła agencji swoje archiwa, albo to co z nich po latach pozostało.

Z pomysłem wystawy poszedłem do Domu Spotkań z Historią, które dla fotografii jest miejscem przyjaznym i gdzie współpracowałem w przeszłości przy kilku wydarzeniach. Pracują tam głównie ludzie młodzi, ale dyrekcji DSH hasło: fotografia z itd wystarczyło. Był styczeń tego roku i nikt nie wiedział, że będzie to pierwsza wystawa w całości przygotowywana na odległość. Zdążyłem jeszcze przed marcem przejrzeć wszystkie 1513 numerów zachowanych w bibliotece na ul. Koszykowej i zorientowałem się przed jak trudnym zadaniem stoimy. Na szczęście nie byłem sam, drugim kuratorem została Katarzyna Madoń-Mitzner z DSH. Wybraliśmy 40 fotoreportaży dwudziestu autorów. Między innymi: "Przed potopem’" – obraz wsi skazanej na zalanie przez Solinę, relację ze Schroniska dla Nieletnich Dziewcząt, wizytę uzdrowiciela Clive’a Harrisa, wielkanocny obyczaj palenia Judasza, zlot hippisów pod Jasną Górą, budowę Kopalni Węgla Brunatnego „Bogdanka” .Trzy dekady życia Polaków w PRL-u zapisanych na dokumentalnych fotografiach. Razem ponad dwieście zdjęć opatrzonym tytułem Ostrzej widzieć, takim samym jak dyskusja o przyszłości fotografii prasowej zamieszczona w itd w 1974 roku. Fotografie, starannie zeskanowane z negatywów sąsiadować będą z reprintami rozkładówek zamieszczonych w tygodniku. Wystawie towarzyszyć będzie dwustustronicowy album i to on mamy nadzieję pozostanie wspomnieniem wydarzenia, która nie doczeka swego wernisażu. W trakcie przygotowań udało się dotrzeć do uznawanego przez lata za zniszczone archiwum Jana Michlewskiego i części archiwum Doroty Bilskiej. Wraz z kolekcjami pozostałych autorów utworzą one trzon dużego zbioru fotografii lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w zasobie Polskiej Agencji Fotografów Forum. Będą pojawiać się w prasie i książkach i przywoływać wspomnienie generacji fotografów, która właśnie schodzi ze sceny.

Krzysztof Wójcik, komisarz wystawy

Wystawa https://60latitd.pl/ Super User
© 2020 60 lat tygodnika itd