Krzysztof Pawela, ur. 1954 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1975 rozpoczął pracę jako fotoreporter w warszawskich tygodnikach. Współpracownik Tygodnika Studenckiego itd. Autor wielu znakomitych fotoreportaży i zdjęć, które stały się fotograficznymi ikonami PRL. Zdobył wiele wyróżnień na konkursach polskiej fotografii prasowej, a w 1977 r. został uznany za fotoreportera roku. Od 1988 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka w Warszawie.

"Krzysztof Pawela jest fotoreporterem refleksyjnym. Bezwzględnym w dostrzeganiu okrucieństwa współczesnego świata i ludzkiej egzystencji, zarazem jednak zachowującym czułość i zachwyt wobec tajemnicy istnienia. Jego twórczość różni się od dzisiejszej fotografii prasowej, pospiesznej, epatującej obrazem i anegdotą. Bliższa jest tradycji takich klasyków fotoreportażu, jak Henri Cartier-Bresson. Jest równie ponadczasowa, uniwersalna, o głębokim filozoficznym przekazie".

Tak o twórczości K. Paweli napisała przy okazji jego indywidualnej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2010 roku Magda Podsiadły (Gazeta Wyborcza).


Krzysztof Pawela, Kobieta w samochodzie marki "Syrenka", Osiedle Ursynów, 1984.

Krzysztof Pawela https://60latitd.pl/ Super User
© 2020 60 lat tygodnika itd